Na osłabienie włosów mają wpływ różne czynniki przede wszystkim stres, zmiany klimatu, promienie UV. Wypadanie włosów może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. O tym jakie są główne przyczyny i jak im zapobiegać, rozmawiamy z Martyną Pobuta, trychologiem, psychologiem klinicznym.
Czego potrzebują nasze włosy zimą, by zachować dobrą formę i zdrowy wygląd
Nasze włosy podczas zimy potrzebują przede wszystkim czapki. Niestety bardzo często, kiedy dochodzi do spadku temperatury Nasze mieszki włosowe przeziębiają się, wskutek czego dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych co przekłada się na brak możliwości absorbcji składników aktywnych. Wskutek tego procesu często dochodzi do pogorszenia kondycji Naszych włosów. Sezon grzewczy również nie sprzyja Naszym kosmykom. Często stają się suche, matowe, elektryzują się więc warto zadbać o głębokie nawilżenie wybierając takie składniki jak olejowy ekstrakt z nasion amarantusa, wyciąg z karczocha czy kompleks olejów (makadamia, kokosowy).
Jaką dobrać odpowiednią pielęgnację?
Podstawą dobrania odpowiedniej pielęgnacji jest wizyta u specjalisty trychologa, który zajmuje się skóra głowy i włosami. Trycholog czy pomocy podstawowego narzędzia pracy jakim jest trichoskop przy odpowiednim powiększeniu sprawdzi typ Naszej skóry głowy oraz kondycje Naszych włosów. Dopiero na podstawie specjalistycznego badania trichoskopowego ustali celowaną pielęgnacje dedykowaną potrzebom Naszej skóry głowy.
Mówiąc o pielęgnacji włosów, nie sposób nie wspomnieć o diecie. Jaka powinna ona być?
Pamiętajmy, że włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu. Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana bogata w kwasy omega 3 (ryby), witaminy z grupy B (mleko, sery). Paniom, którym zależy na pięknej i gęstej łodydze powinny szukać produktów bogatych w witaminę B12, którą znajdziemy np.: w żółtkach jaj. Nie zapominajmy również o produktach zawierających kwas foliowy czy żelazo.
O czym zapominamy podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy?
Myślę, że najczęściej zapominamy o byciu regularnym. Do najczęstszych grzeszków włosowych możemy zaliczyć: brak regularnego stosowania profesjonalnych peelingów, wybór pielęgnacji domowej na własną rękę, częste podcinanie włosów w domowym zaciszu oraz nieprofesjonalne stosowanie farb do włosów.
Przed nami czas świątecznych spotkań i sylwestrowa zabawa. O jakich zabiegach warto pomyśleć zanim poddamy nasze włosy stylizacji?
Z pewnością warto pomyśleć o dokładnym oczyszczeniu Naszej skóry głowy. Po drugie warto zadbać o nawilżenie Naszych włosów. Ty z pewnością idealnie sprawdzą się zabiegi przy użyciu infuzji tlenowej oraz zabiegi regenerujące i nawilżające Nasze włosy. Do najpopularniejszych składników aktywnych możemy zaliczyć: ceramidy, masło shea, wyciąg z karczocha, olej słonecznikowy, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, czy wyciąg z liści amarantusa.
Jaki szampon, a jaka odżywka? Czego unikać i jak dobierać kosmetyki do pielęgnacji?
Największym problemem z jakim zgłaszają się klienci do gabinetu trychologa jest błędny wybór pielęgnacji. Podstawą profesjonalnej pielęgnacji jest wybór odpowiedniego szamponu do potrzeb Naszej skóry głowy i odzywki/ maski nawilżającej do części martwej, czyli łodygi. Specjalista trycholog podczas konsultacji trychologicznej sprawdzi Nasz typ skóry głowy i podpowie jaki rodzaj szamponu powinniśmy wybierać. Nie kierujmy się marką, ceną, interesującą butelką czy pięknym zapachem, bo powyższe wybory mogą przyczyniać się właśnie do złej kondycji Naszych włosów.
Czy suszarki, lokówki, prostownice wpływają negatywnie na nasze włosy?
Niestety Nasze włosy nie lubią zabiegów stylizacyjnych. Warto zaznaczyć, że kosmyki nie lubią gorących zabiegów. Wysoka temperatura przekraczająca wysusza je od środka, a wyjątkowo wysoka temperatura emitowana przez prostownicę nieodwracalnie spala włosy, niszcząc keratynę (białko budujące włos). Takich uszkodzeń włosów nie da się naprawić. Wysoka temperatura prostownicy czy gorące powietrze z suszarki powoduje również odparowanie wody z łuski włosa, niszcząc strukturę białkową odpowiedzialną za ochronę włosa przed uszkodzeniami. Spalone włosy nie potrafią już odzyskać odpowiedniego nawilżenia, dlatego stają się matowe, kruche i często wypadające. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej temperatury w swoim urządzeniu oraz zawsze wybieraj dobrą jakość termoochrony.
Jakie fryzury zatem wybierać w tym świątecznym czasie, aby nie przeciążyć włosów?
Warto zaznaczyć, że okazjonalne stosowanie niektórych fryzur np.: wysokich upięć (koków, warkoczy, kucyków) nie doprowadzi do problemów z Naszymi włosami czy skóry głowy. Podkreślam jednak okazjonalne! Święta są czasem, w którym każda kobieta chce czuć się piękna i elegancka więc wybierajmy właśnie tego typu fryzury, które pomogą Nam poczuć się jak gwiazda filmowa. Po okresie świątecznej elegancji warto poświęcić kilka minut na oczyszczenie skóry głowy przy pomocy peelingu trychologicznego, nawilżenie oraz krótki masaż. Nasze włosy na pewno tego właśnie potrzebują.
A jaka jest Twoja ulubiona fryzura na święta i sylwestra?
Ja zdecydowanie stawiam na lekkie fryzury np. fale. Najczęściej układam je na lokówkę. Oczywiście jako specjalista zawsze pamiętam o termoochronie ponieważ Nasze włosy nie lubią wysokich temperatur, które w wielu przypadkach mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych Naszej łodygi. Dodatkowo do fryzury sylwestrowej dodam jakieś świecące akcesoria np. w postaci złotej spinki.
Jak szybko zregenerować włosy po sylwestrowym szaleństwie?
Z włosów podobnie jak z twarzy najlepiej zmyć tzw. makijaż. Makijażem dla włosów po hucznej zabawie sylwestrowej na pewno pozostanie duża ilość lakieru, spraye czy mocne upięcia. Po pierwsze warto pamiętać o poprawnym oczyszczeniu skory głowy przy pomocy peelingu dedykowanego Naszej skórze. Następnie warto nawilżyć naszą łodygę przy pomocy maski głęboko nawilżającej. Warto również poświęcić kilka minut na masaż scalpu aby pobudzić ukrwienie naszych mieszków włosowych, które podobnie jak my mogą być zmęczone ciasnymi upięciami.