Marka E.Wedel to nie tylko wyjątkowa oferta produktowa towarzysząca Polakom od lat, ale również urokliwe miejsca z ciekawą historią.
Materiał partnera E.Wedel
Do kultowych miejsc na wedlowskiej mapie należy najstarsza, istniejąca już od prawie 130 lat
w Warszawie Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”. Od 11 grudnia 1894 roku miejsce to nieprzerwanie zaprasza przechodniów do pachnących czekoladą urokliwych wnętrz.
Od pierwszych dni działania w lokalu tym funkcjonował nie tylko sklep z różnego rodzaju wyrobami
z czekolady, ale również była to bardzo uznana kawiarnia. Do dzisiaj podawana jest tam klasyczna czekolada do picia oraz szeroki wybór deserów i ciast.
Eklektyczna fasada kamienicy zaprojektowana przez Franciszka Braumana nawiązuje w swoim charakterze do włosko-francuskiego renesansu, pozostając do dziś klejnotem warszawskich ulic. Styl kamienicy tak bardzo przypadł warszawiakom do gustu, że okrzyknięto ją pieszczotliwie „Bombonierką Pana Wedla”, a Kurier Warszawski opisał ją jako „jedną z piękniejszych budowli w ostatnich czasach
w naszem mieście wzniesionych”.
Eklektyczne zdobienia oraz bogata oferta czekoladowych słodkości spowodowały, że Pijalnia przy
ul. Szpitalnej 8 w Warszawie szybko zyskała na popularności, a jednymi z wielu stałych klientów byli między innymi Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska czy Bolesław Prus.
Po 1926 roku na dachu kamienicy pojawiła się jedna z nowocześniejszych jak na tamte czasy reklam – neon „Chłopiec na zebrze”. Zaprojektowany przez znanego artystę Leonetto Cappiello ozdabia budynek do dziś, a widniejąca na nim postać stała się już symbolem marki.
Historia budynku wpisała się również w wojenne perypetie stolicy. W czasie powstania warszawskiego w kamienicy stacjonowali fotoreporterzy z Biura Informacji i Propagandy AK, a pod koniec powstania umieszczono w niej młynek, którym mielono jęczmień wynoszony z browaru „Haberbusch & Schiele”, (jako element wsparcia dla mieszkańców i walczących).
Wojna nie oszczędziła budynku, został on częściowo zburzony, a następnie odbudowany w 1947 roku według projektu Zdzisława Mączeńskiego, który zachował pierwotną aranżację lokalu.
Pijalnia Czekolady E.Wedel ”Staroświecki Sklep” jako flagowy lokal w sieci nadal zachwyca, pozostając wizytówką warszawskiego śródmieścia. Bogato zdobione wnętrze: marmury, kryształowe lustra, fornirowane posadzki czy dębowe drzwi w połączeniu z otulającym zapachem czekolady, smakiem wysokiej jakości aksamitnych czekolad pitnych oraz deserów pozwalają zatracić się
w wyjątkowym świecie Wedlów.
„Sieć Pijalni Czekolady E.Wedel rozwija się dynamicznie od 2004 roku i obecnie znajdują się w niej już 33 lokalizacje w całej Polsce. W każdym z lokali można odnaleźć magię i niepowtarzalny charakter, który ukształtował pierwszą Pijalnię. Oprócz wyjątkowych czekolad pitnych, jest tu wiele innych słodkości, których po prostu trzeba spróbować – m.in. różnorodne desery, aromatyczne kawy
czy wykonywane wyłącznie dla Pijalni, unikatowe i wytwarzane ręcznie produkty marki E.Wedel,
np. ekskluzywne ręcznie robione praliny, a wszystko tworzone z pasją pod czujnym okiem Maestro Czekolady E.Wedel.” – dodaje Daniel Kucharski, Prezes spółki Pijalnie Czekolady E.Wedel.
Zapraszamy po chwile pachnące czekoladą od 1851 roku!